Irak, Orta Doğu'da Aşağı Mezopotamya bölgesinde kurulmuş bir devlettir. Irak, Suudi Arabistan'dan sonra dünyanın en büyük ikinci petrol rezervine sahip. 1958'de Cumhuriyet ilan edildi. General Abdullkerim Gasim cumhurbaşkanının oldu.

Sonra 1968'de Baas Partisi iktidara geldi. Saddam Hüseyin, Temmuz 1979'da cumhurbaşkanı oldu.

ABD liderliğindeki Müttefik kuvvetler, 1993, 1996, 1998 ve 2001 yıllarında Irak'a hava saldırısı düzenledi. 9 Nisan 2003’te, ABS Bağdat’a girdi ve Saddam Hüseyin’i devirdi.

Yemen, Arap Yarımadası'nın güneyinde bir ülkedir. Başkent Sina'dır. Kuzey Yemen, 1918'de bağımsız bir krallık ilan edildi. 1962'de ülke cumhuriyet ilan edildi. 1967'de Güney Yemen bağımsızlığını kazandı. 1990 yılında, iki ülke Yemen Cumhuriyeti adına birleşti, Yemen Arap Cumhuriyeti Müslüman bir ülke. Yemen ekonomisi tarıma ve hayvancılığa dayanıyor. Güney Yemen petrol ve doğal gaz üretiyor

Lübnan Cumhuriyeti 1943 yılında kuruldu. Başkent Beyrut'tur. I. Dünya Savaşı'nın sonunda Lübnan, Osmanlı İmparatorluğu'nun bir parçasıydı. Lübnan 1920'den beri Fransız emri altında. Lübnan'daki nüfusun yarısından fazlası Müslüman, az sayıda da Hıristiyan.

Lübnan, Orta Doğu İsviçresi denilen gizemli bir yapıya sahiptir.

Ülkede sanayi ve tarım az gelişmiştir, ancak Lübnan ticaret, turizm ve bankacılık geliştirmiştir, yabancı sermaye çoğu sektörde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Mısır Arap Cumhuriyeti, kuzeydoğu Afrika'da ve Sina Yarımadası'nda yer almaktadır. Başkent Kahire'dir. 1953'te Mısır cumhuriyet ilan edildi.

Jamal Abdul Nasir başkan oldu. 1971'de yeni bir anayasa kabul edildi. Anayasaya göre, ülke 1972'den beri Mısır Arap Cumhuriyeti olarak yeniden adlandırılmaya başlandı. 1981 Ekim'inde askeri bir geçit töreni düzenlendi ve Hüsnü Mübarek ülkenin cumhurbaşkanı oldu. Ardından Mısır, dış politika alanında bir dizi Arap ülkesi ile dostane ilişkiler kurdu. İsrail, Sina Yarımadası'nı barışçıl bir şekilde Mısır'a iade etti

                                                Signor Bayramlı Muhammed